Knjiga: Znam zašto ptica u kavezu pjeva
Marguerite Annie Johnson Angelou, američka je pjesnikinja, spisateljica, glumica, redateljica i istaknuta aktivistica američkog pokreta za građanska prava, poznatija kao Maya Angelou.
Autorica je nekoliko zbirki poezije, eseja i šest autobiografskih knjiga od kojih je prva, ujedno najpoznatija i najprevođenija, "Znam zašto ptica u kavezu pjeva" dostupna je čitateljima i na hrvatskom jeziku u izdanju nakladničke kuće Planetopija iz Zagreba. Kao Afroamerikanka koju je dobar dio djetinjstva odgajala baka na američkom jugu osjetila je rasizam na vlastitoj koži, kao djevojčica doživjela seksualno zlostavljanje, a potom sa 17 godina i postala samohrana majka što joj je, uz brojna druga životna iskustva, bilo izvor tema o kojima je pisala. S nevjerojatnom lakoćom M. Angelou s opisa prirode ili konkretnih događaja prelazi u svoju nutrinu (prvo djevojčice, a potom mlade djevojke) i s lakoćom nam približava svoje misli, osjećaje i raspoloženja, a potom, poput nekog nepristranog kroničara, daje preciznu i dubinsku psihološko-sociološku analizu stanja svijesti pojedinaca, ali i društva kao i vremena u kojem je odrastala. Posebno vješto portretira svoje bližnje: roditelje, brata, baku...
Teško mi je bilo povjerovati da je bio usamljen čovjek koji je u boci, pod ženskim suknjama, radu u crkvi i pompoznim poslovnim titulama neumorno pokušavao pronaći svoju "osobnu nišu", koju je izgubio još prije no što se rodio i otada je ne može naći. Tada mi je postalo jasno da nikada nije pripadao u Stamps, a još manje i pokretom i mišlju usporenoj obitelji Johnson. Koliko je čovjeka moralo izluđivati to što se s takvim uzvišenim težnjama rodio među poljima pamuka.
Prije nego je izrasla u spisateljicu i pjesnikinju Maya Angelou je, kao mlada djevojka i samohrana majka, radila najrazličitije poslove kako bi preživjela. Od pečenja hamburgera i plesanja u noćnom klubu preko novinarskog posla u Egiptu i Gani u vrijeme dekolonizacije Afrike do glumice, producentice i redateljice drama, filmova i televizijskih emisija te aktivistice za ljudska prava i suradnice Marthina Luthera Kinga i Malcolma X.
Njen životni put obilježilo je i rano majčinstvo, a rođenje sina Guya shvatila je kao poziv na osamostaljenje i napuštanje roditeljskog doma te preuzimanje pune odgovornosti za svoj i njegov život unatoč tome što je imala podršku obitelji.
"Želi li se on oženiti tobom?" Prestao je razgovarati sa mnom kad sam bila u četvrtom mjesecu trudnoće.
"Ne."
Iako knjiga Znam zašto ptica u kavezu pjeva opisuje samo prvih 17 godina života M. Angelou, čitajući je čovjek se ne može ne zapitati je li moguće u jednom životu toliko toga proživjeti i preživjeti samo do punoljetnosti. Mayinih 86 doživljenih godina svjedoči da jest i još puno, puno više o čemu i piše u preostalim autobiografskim romanima koji su objavljivani poslije ovog. A o tome kako je živjela najbolje govori jedan od njenih poznatih citata:
Moje životno poslanje nije samo opstati nego rasti: i to s nešto strasti, suosjećanja, humora i stila.
Izvorno objavljeno: budidobro.com (22.08.2019.)
https://budidobro.com/dobra-knjiga-znam-zasto-ptica-u-kavezu-pjeva/